Wszystko, co powinniście wiedzieć o karcie stałego pobytu
Czy wiecie, że 29 stycznia 2022 weszła w życie nowelizacja ustawy o cudzoziemcach oraz zamiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy? Wpływają one znacząco na cudzoziemców starających się o pobyt stały i możliwość zdobycia legalnej pracy w Polsce.
Karta stałego pobytu jest to dokument uprawniający do legalnego pobytu oraz podjęcia pracy w Polsce. Dodatkowo potwierdza ona tożsamość obcokrajowca w czasie jego pobytu na terytorium RP oraz pozwala na wielokrotne przekraczanie granicy bez konieczności posiadania wizy.
Uprawnia także do podróżowania do innych krajów strefy Schengen. Pobyt cudzoziemca na tej podstawie nie może jednak przekraczać 90 dni w okresie 180 dni. Jeśli cudzoziemiec zamierza przebywać w danym kraju dłużej niż pozwala na to wskazany limit, powinien on zalegalizować swój pobyt w oparciu o przepisy obowiązujące w danym państwie.
Zezwolenie na pobyt stały może otrzymać cudzoziemiec, który m.in.:
- jest osobą o polskim pochodzeniu i zamierza osiedlić się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na stałe
- pozostaje w związku małżeńskim z obywatelem polskim przez okres co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku i bezpośrednio przed złożeniem tego wniosku przebywał nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres nie krótszy niż 2 lata
- przebywał nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 5 lat na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych
- przebywał nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres nie krótszy niż 10 lat na podstawie zgody na pobyt tolerowany
- udzielono mu azylu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Więcej znajdziecie w art. 195 ustawy o cudzoziemcach.
Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały trzeba złożyć, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osobiście lub za pośrednictwem poczty do Urzędu Wojewódzkiego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
Podstawowy zestaw dokumentów niezbędny do złożenia kompletnego wniosku o zezwolenie na pobyt stały:
- 2 egzemplarze wypełnionego w języku polskim wniosku o wydanie zezwolenie na pobyt stały
- Oryginał paszportu zagranicznego (do wglądu) wraz z dwoma kserokopiami wszystkich zapisanych jego stron zawierających pieczątki, adnotacje i wpisy
- Dokumenty potwierdzające dane zawarte we wniosku i uzasadniające ubieganie się o zezwolenie na pobyt stały
- Dowód uiszczenia opłaty skarbowej (jeśli wymagana)
- 4 aktualne fotografie – zgodne z wymogami
Opłaty
Opłata skarbowa za wydanie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE wynosi 640 zł.
Z opłaty zwolnieni są posiadacze Karty Polaka, składający wniosek o udzielenie pobytu stałego w związku z zamiarem osiedlenia się na terytorium Polski na stałe.
Nowelizacja
29 stycznia 2022 rząd znowelizował ustawę o cudzoziemcach oraz ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Najważniejszą zmianą jest termin udzielania zezwolenia na pobyt stały, który wynosi aktualnie 6 miesięcy (art. 210 ust. 1 oraz art. 223 ustawy o cudzoziemcach) od daty złożenia kompletu dokumentacji.
Pomoc w zatrudnieniu obcokrajowca
Planujesz zatrudnić obcokrajowca? Pamiętaj, że ten proces jest długi i złożony, szczególnie kiedy decydujesz się przeprowadzić go na własną rękę. Jeżeli zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybko znaleźć idealnie dopasowanych do Twojej specyfiki pracy kandydatów z zagranicy to zgłoś się do nas! Zobacz jak, możemy Ci pomóc.