Rynek pracy w 2023 roku. Co czeka pracodawców?

Końcówka 2022 roku przyniosła znacznie spowolnienie na rynku pracy. Raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazał, że w tym czasie było o 11,7% mniej wakatów w stosunku do tego samego okresu roku biegłego. Czy w 2023 rok będzie inny? Jakie będą najważniejsze trendy na rynku?

Rynek pracownika

Mimo spowolnienia gospodarczego, w dalszym ciągu będzie się utrzymywał tzw. „rynek pracownika”. Przedsiębiorcy będą musieli natrudzić się w znalezieniu odpowiedniego kandydata. Ta ograniczona dostępność pracowników w dużej mierze wynika ze zmian demograficznych, a także globalizacji rynku pracy spowodowanego przez trend pracy zdalnej zapoczątkowany w pandemii.

Badania rynku pokazują, że blisko 75% pracodawców przewiduje problemy ze znalezieniem odpowiednich talentów, co przełoży się na podwyżki płac a także nowe, atrakcyjne benefity.

Wzrost wynagrodzeń

2023 rok przyniesie podwyżki płac minimalnych. I tak od stycznia ,,najniższa krajowa” wzrośnie do kwoty 3490 brutto, zaś od lipca wyniesie 3600 zł.

Praca zdalna

Trend pracy zdalnej będzie utrzymywał się na równie wysokim poziomie, co w latach poprzednich. Elastyczny model pracy będzie obejmował 20%-30% wszystkich ofert. Dodatkowo według niedawno przyjętej nowelizacji Kodeksu Pracy, przedsiębiorca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. pracownikom opiekującym się osobami z niepełnosprawnością w rodzinie, kobietom w ciąży lub rodzicom wychowującym dziecko do 4 roku życia.

Przejrzystość płac

Wysoka inflacją, a co za nią idzie wzrost kosztów życia sprawił, że wyższe zarobki to główny motyw zmiany pracy. Wymusza to na pracodawcach ujawnianie widełek płacowych w ofertach pracy.  Dodatkowo publikując ogłoszenie o wakacie, trzeba pamiętać, że większość liczących się portali i aplikacji wymaga już od przedsiębiorców podania wysokości pensji.