Jaka forma zatrudnienia jest najkorzystniejsza dla pracowników sezonowych?

Zbliża się sezon letni, gdzie znacznie wzrasta zapotrzebowanie na pracę sezonową. Polskie prawo nie reguluje jednoznacznie formy zatrudnienia dla pracowników tymczasowych, co w związku z tym zrobić? Jaka forma będzie najkorzystniejsza zarówno dla pracodawcy jak i dla kandydata?

DEFINICJA

Pojęcie ,,pracy sezonowej” nie jest doprecyzowane w polskim prawie pracy. Przyjmuje się powszechnie, że jest to rodzaj zatrudnienia, którego specyfika związana jest z określonym sezonem, warunkami atmosferycznymi bądź innymi czynnikami właściwymi np. dla danej pory roku.  Najczęściej pracownicy tymczacowi poszukiwani są w branżach takich jak:  zbieranie warzyw i owoców, budownictwo, rolnictwo, turystyka czy gastronomia.

Jakie są możliwości zatrudnienia pracownika sezonowego?

Umowy cywilnoprawne ( o dzieło i zlecenie)

Zarówno umowa o dzieło jak i zlecenie charakteryzuje się brakiem konieczności ustalania konkretnego czasu pracy, miejsca zatrudnienia czy dodatkowych świadczeń, jak np. urlop. Ważne jest to, że taką formę prawną można wybrać, przy zatrudnianiu osób, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Trzeba pamiętać przy tym, że młodociani pracownicy tymczasowi mogą wykonywać wyłącznie lekkie prace, które nie zagrażają ich życiu lub zdrowiu. Nie mogą też pracować pogodzinach oraz w nocy.

Umowa o pracę na określony czas

Pracownicy tymczasowi przyjmowani są do pracy wyłącznie na dany okres czasu, po ustalonym terminie ich umowa ulega rozwiązaniu.  Jeżeli taka umowa z danym pracownkiem została zawarta już trzykrotnie, kolejna umowa musi być na czas NIEOKREŚLONY. Taka sama sytuacja ma miejsce również w przypadku, kiedy czas trwania stosunku pracy wynikający z umów na czas określony wynosi więcej niż 33 miesiące. Wtedy umowa o pracę zostaje automatycznie sklasyfikowana jako umowa na czas nieokreślony. Ta forma zatrudnienia wiąże się z dużą ilością obowiązków formalnych dla pracodawcy. Dodatkowo pracownikom przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego i zwolnienia lekarskiego.

Zatrudnienie przez agencję pracy

Taka forma zatrudniania cieszy się coraz większą popularnością wśród pracodawców. Firma poszukująca pracowników zgłasza swoje zapotrzebowanie do agencji pracy. To ona przeprowadza cały proces rekrutacji, zatrudnia i deleguje odpowiednie osoby do pracodawcy. Agencja jest stroną w stosunku pracy, w związku z czym to na niej ciążą obowiązki wynikające z prawa pracy oraz związane z obsługą administracyjno-kadrową (wypłacanie wynagrodzeń, odprowadzania składek, rozliczanie czasu pracy). Pozwala to na znaczne obniżenie stałych kosztów funkcjonowania firmy, jak również wyeliminowanie wydatków związanych z przeprowadzaniem procesów rekrutacji. W Service Jobs specjalizujemy się w dostarczaniu pracowników tymczasowych, posiadamy ogromne bazy sprawdzonych kandydatów, współpracujemy od lat z największymi polskimi firmami (zobacz nasze realizacje). Jeżeli szukasz pracowników sezonowych i zależy Ci na oszczędności czasu i kosztów, zgłoś się do nas i zobacz ile możemy dla Ciebie zrobić.